Aktívne venčenie psa

09.03.2020

Každý, komu naozaj záleží na svojom psíkovi už určite uvažoval či má dosť pohybu. Bežne sa stretávame so psíkmi, ktorý väčšinu svojho života prežívajú "venčením" na jednom mieste alebo len krátkymi prechádzkami. Väčšinou si totiž ich ľudia neuvedomujú, že ich pes, aj keď je vonku hodinu či viac, prežíva neustále rovnaké podnety. Samozrejmou a dôležitou súčasťou života je socializácia. No treba si uvedomiť, že pes potrebuje aj nové zážitky. Preto nie je pre psíka nutné, aby trávil hodiny v psích kútikoch a naháňal sa s "kamarátmi". Ďalším mýtom, ktorý pretrváva medzi majiteľmi psov, je nutnosť psíka vybehať. Tieto "vybehávacie aktivity" často zahŕňajú aportovanie, naháňanie sa so psami, v extrémnom prípade venčenie z auta (majiteľ sedí a jazdí v aute a psík za ním uteká). V tomto prípade riskujete zranenie alebo výchovné problémy.

Medzi najčastejšie problémy spôsobené nesprávnym "venčením" patrí:

  • Pohybové problémy
  • Teritoriálne správanie
  • Obezita
  • Nelátkové závislosti (na hračkách...)
  • Strach z neznámych podnetov
  • Agresivita voči iným psom

Ako by teda prechádzky so psom mali vyzerať?

Základom je chôdza a objavovanie. Psík ktorý navštevuje neustále to isté prostredie trpí nedostatkom podnetov. V novom prostredí psíka k pohybu motivovať nemusíte. Tak isto si treba uvedomiť, že chôdza a nenútený beh je pre psíka najprirodzenejší druh pohybu. Má to však svoje ale. Najväčším nepriateľom zdravého pohybu je nedostatok času. Na to však existuje jednoduché riešenie a to dlhé, aj niekoľko hodinové prechádzky aspoň raz do týždňa alebo striedanie lokalít "venčenia". V žiadnom prípade nie je dobré stáť na jednom mieste, pohyb psíka je priamo úmerný pohybu človeka. Dokonalým miestom pre tieto aktivity je les.

Ako vyzerajú naše venčenia?

Prechádzky delíme na "voľnočasové" a "dlhočasové". Spoločné majú jedno, pre obe sa snažíme vyberať nové alebo často sa striedajúce lokality. Líšia sa časom stráveným vonku a počtu prejdených kilometrov.

Krátke prechádzky, ktoré realizujeme počas každého dňa z nedostatku času sú dlhé do hodiny a prejdeme so psíkmi cca 3 km.

Dlhé prechádzky aspoň raz do týždňa trvajú 3 až viac hodín a prejdeme s nimi od 7 km do 20 km. Počet km závisí od náročnosti terénu a našej momentálne kondičky.

Ako to vyzerá pri našich prechádzkach si môžete pozrieť v galérií.

Ako venčíte vy? Aké máte skúsenosti? Čo sa osvedčilo vám a čo naopak nie? Alebo sa chcete niečo spýtať? Využite diskusiu na konci článku. Vopred ďakujeme...:-)