Obliekanie psíkov - obliekať a či nie?

09.03.2020

Obliekanie psíkov nie je len výstrelok vhodný pre malých či rozmaznávaných psov. S obliekaním sa stretnete už aj pri ťažných či iných pracovných psoch. Aký je teda univerzálny kľúč na to ako a kedy svojho psíka obliecť?

Je nutné si uvedomiť že väčšina psov už nežije vonku a preto už pri vonkajší teplotách pod 10°C je rozdiel pri prechode z bytu aj viac ako 15°C. S prípade krátkych prechádzok pri ktorých neprichádza k častému zastavovaniu nie je nutné psíka obliekať. Ak sa však so psíkom vyberiete napríklad do mesta či na pomalú ale dlhú prechádzku do prírody je vhodné psíka obliecť. Táto potreba sa týka hlavne psíkov bez podsady či krátkosrstých a teplomilných psov. Tak ako je obliekanie nutné pre človeka, stáva sa nutnosťou aj pre psov. V extrémnych teplotách pod -5°C je nutné oblečenie aspoň pribaliť každému psovi ktorý nie je vonku 24 hodín denne. Netreba podceniť ani vlhké alebo veterné počasie v ktorom trpí aj pes zvyknutý na pobyt vonku.

Moderné trendy sa dostávajú aj do obliekania psov. V suchom ale chladnom počasí postačí bežný svetrík, no tak ako u ľudí aj u psov je treba poohliadnuť sa aj po niečom vodeodolnom a trvácnejšom do horších podmienok. Vo svojej univerzálnosti vynikajú najme soft-shell bundy, vesty a overaly, tieto vám budú skvelo slúžiť od jesene do jari. V tuhej zime je pod tieto bundy možné, tak ako u ľudí, obliekať termoregulačnú spodnú vrstvu. Materiálov a určení psieho oblečenia je nepreberné množstvo, preto treba postupovať tak ako v prípade kúpi vlastného oblečenia. Čím je pes viac pripravený vlastným kožuchom a vyššou telesnou aktivitou, tým menej potrebuje oblečenia a naopak. Či už pri svojom psíkovi preferujete bundy, vesty alebo overal, výsledok je takmer rovnaký a to zohriatie trupu.

Ďalšou súčasťou zimnej výbavy sú aj topánky. Najväčším nepriateľom psej nohy je posypová soľ a ľad. Ak je to možné vždy je treba sa im vyhnúť alebo zaobstarať vhodné nepremokavé topánky.

Tak ako pri všetkom čo ovplyvňuje zdravie, treba aj pri obliekaní počúvať zdravý rozum. Určite nie je vhodné obliekať svojho psíka do zimnej bundy hneď počas prvého chladného rána. Psík sa pri tepelných výkyvoch do 15°C dokáže efektívne zahriať aktívnym pohybom.

Kapitolou samou o sebe sú však hendikepované a choré psy. Tieto totiž zvládajú teplotné rozdiely len obmedzene. V prípade týchto psíkov je nutné obliekanie omnoho skôr. Nemôžeme totiž očakávať že sa zahrejú pohybom a ak sa aj zahrejú, následné zníženie aktivity by pre ne mohla byť až fatálna. V každom prípade musia mať izolovaný trup. V prípade paralyzovaných psíkov je pri kombinácií chladu a vlhka alebo snehu nutné obliecť aj paralyzovanú časť tela. V týchto častiach tela totiž neprichádza k svalovým kontrakciám a tým je teplota týchto častí nižšia. Nechránením paralyzovaných končatín riskujeme omrzliny za veľmi krátky čas pobytu v mrazivom počasí.

Neexistuje univerzálna rada kedy a ako psíka obliekať. U každého psíka je preto treba skúšať čo a kedy mu vyhovuje.