Obojok alebo postroj?

09.03.2020

Najčastejším problémom, s ktorým sa v našej praxi výchovných a zdravotných terapií stretávame sú poruchy správania spôsobené s bolestivosťou v krčnej a hrudnej chrbtici. K týmto problémom sa neskôr pridružujú problémy celej pohybovej sústavy - kostí a aj mäkkých tkanív. Psíci trpia zdravotne, prvým prejavom problémov je práve zmena správania. Podráždenie, nervozita a zvýšená aktivita, až hyperaktivita psíka.

Psíkom sa následne venujeme aj po výchovnej a aj zdravotnej stránke. Majitelia psíkov dostávajú jasne inštrukcie a odporúčania. Jedným z nich je vodenie psíka na postroji. Už pri šteniatkach je potrebné zadovážiť správny postroj. Vodenie na obojku, poťahovanie, škrtenie a ťahanie nie je výchova alebo výcvik, ale postupné poškodzovanie zdravia psíka.

Aké sú následky nesprávneho vodenia a výcviku vašich psíkov?

  • bolesti svalov, znížená pohyblivosť stuhnutie a atrofovanie svalov, poškodzovanie periférnych nervov, poškodenie krčnej a hrudnej chrbtice
  • zakašliavanie až nepretržitý kašeľ psíka (spôsobuje ho rotácia a posun stavcov a poškodenie priedušnice)
  • poruchy metabolizmu (poškodenie štitnej žľazy, ktorá vylučuje hormóny ovplyvňujúce spotrebu kyslíku, rýchlosť látkovej výmeny, rast a vývoj/ poškodenie lymfatického systému, ktorého úlohou je odvádzanie škodlivých a nepotrebných látok z tela)
  • ochorenie žalúdku a čriev (poškodenie nervov spojených s funkciou žalúdku, čriev, pečene, žlčového mechúra a slinivky)
  • zmena tepovej frekvencie (stlačenie žíl a tepien, čo spôsobuje hromadenie krvi)
  • problémy s príjmom potravy a pri pití (poškodenie hrtanu)
  • problémy so zrakom (tlak v oblasti krku zvyšuje vnútroočný tlak)
  • agresivita, zlá nálada, hyperaktivita - poruchy správania

Má váš psík bolesti?

Prečítajte si o prejavoch bolesti u psíkov KLIK

Ako teda ďalej?

Prvým krokom je okamžitá zmena vo venčení a spôsobe výchovy či výcviku vášho psíka. Zaobstarajte si vhodný postroj. Ak máte podozrenie, že váš psík má zdravotné a výchovné problémy, jednou z možností je aj využitie našich terapeutických služieb či návšteva toho správneho veterinára, ktorý zdravotné problémy neprehliadne. Aj počas vašej návštevy u nás vám poradíme, ktorý je pre vášho psíka najvhodnejší.

.