Pes a pyrotechnika
Zábavná pyrotechnika je každoročnou súčasťou života v období končiaceho sa roka. Pre nás je to zábava, nanešťastie je často veľkým problémom pre divo žijúce a aj domestikované zvieratá. V tomto článku sa budeme venovať psom, ktorí sú súčasťou našich domácnosti v hojnom počte a preto aj problém s ich prežívaním pociťujeme intenzívne.
Keďže nemôžeme čakať, že pyrotechnika zmizne, je nutné problém riešiť priamo v prežívaní nás ako majiteľov, tak i psov, ktorí sa strach týka. Na strach psov z pyrotechniky má často vplyv aj správanie sa nás ľudí.
Stretli sme sa s množstvom prípadov, v ktorých majitelia "vystresovali" svojho psíka ešte skôr ako problém skutočne nastal. V žiadnom prípade nie je dobré ak majiteľ dopredu predpokladá, že sa psík výbuchov bojí. V tomto prípade pes vníma náš strach a preberá ho na seba. Taktiež nie je dobré, ak psíka zatvárame do uzavretých miestností alebo dopredu pripravujeme byt či dom. Psík totiž taktiež vníma rozdielne správanie, ktoré si nevie vysvetliť inak ako strachom človeka. Ak už je jasné, že psík strachom trpí, je vždy lepšie správať sa čo najpokojnejší a najnormálnejšie ako je to len možné. V stresových situáciách totiž pes reaguje najmä podľa reakcie ostatných členov svorky (rodiny). Je samozrejme nezmysel očakávať, že ak je pokojný človek, za každých okolností bude pokojný aj pes. Určite je pokojné správanie efektívnejšie ako stres alebo hnev. V žiadnom prípade svojho psíka nezačnite ľutovať či ukľudňovať príjemným hlasom. Často sa totiž stáva, že psík na toto reaguje ako na pišťanie a teda ako na prejav strachu alebo ako na pochvalu za správne správanie.
Čo by som teda odporučil? Zachovať pokoj, správať sa sebavedomo a skúsiť psovi ukázať zdroj výbuchov. Zo skúsenosti viem, že ak pes vidí zdroj hluku a všimne si svetelné efekty, pyrotechnika pre neho už nie je len neznámym zvukom, môže sa stať dokonca bodom záujmu. V našej domácnosti nateraz žije 6 našich psíkov a 4 psíci, o ktorých sa dočasne staráme. Psíkov, ktorí u nás za posledné roky prijala naša domácnosť dočasne boli desiatky. Ani v jednom prípade sme nezaznamenali, že by sa nami nastavený proces prežívania zvrtol na panický strach. Dokonca, jedným z našich domácich psíkov je sučka, ktorá ku nám prišla dostrieľaná a svoj život prežívala na reťazi. Bála sa búrok, strieľania aj v diaľke, ohňostroj a petardy spôsobovali veľký stres až strach. Takto vystresovaná vo veľkom strachu volila útek. Po nastavení správnej výchovného programu sme tieto problémy zvládli do bodu, že už neuteká. Nemôžeme tvrdiť, že sa už nebojí ale vie, že naša prítomnosť znamená, že zostať s nami je lepšie ako strach riešiť útekom.
Aj v tomto prípade však existujú výnimky, ktoré nebudú vedieť riešiť majitelia psíkov samostatne. V žiadnom prípade sa nepúšťajte do riešenia strachu ak má psík bolestivú skúsenosť so streľbou alebo výbuchom. V týchto prípadoch je potrebný individuálny prístup nadstavený presne podľa prejavov daného jedinca. Ak si na to netrúfate sami alebo nemáte dostatok skúseností, nebojte sa a kontaktujte osobu, ktorá už skúsenosti má.
Čomu je teda nutné sa určite vyvarovať:
- Podávanie väčšiny medikamentov - napríklad Sedalin, ktorý vášho psíka ani neupokojí ani neuspí. Táto látka spôsobí ochromenie pohybového aparátu, zatiaľ čo psík je pri plnom vedomí. Tento prípravok pri nevhodnom použití spôsobuje paradoxné reakcie. Spôsobuje významné zníženie krvného tlaku (zdroj: príbalový leták prípravku - Nežiadúce účinky). Na našom trhu existuje iba jeden medikament, ktorý znižuje stres a strach samotný. Podáva sa dlhšie časové obdobie pred záťažovým obdobím na psíka. Odporúčame však kontaktovať vášho veterinára.
- Uzatváranie do oddelených priestorov - pes je spoločenské zviera ktoré k prežitiu potrebuje svorku. Oddeľovanie a zmenšovanie priestoru môže a vo väčšine prípadov aj je extrémne stresujúce. Ak sa so psíkom zatvoríte aj vy, pôsobíte ustrašene a strach podporujete.
- Prehnaná starostlivosť - upokojovanie, odvádzanie pozornosti a podobne, môžu taktiež prispieť k stresu, ktorý psík prežíva. Ide totiž o správanie na ktoré nemusí byť zvyknutý. Ak ku takémuto správaniu príde, psík to môže pokladať za predzvesť nebezpečia.
A čo je potrebné zabezpečiť:
- Venčenie s riadne zabezpečeným psom - je nutné aby bol v tomto čase psík venčený na kvalitnom postroji, z ktoré nie je možný únik a na vodidle. Obojok určite nie je vhodný, pretože v prípade náhleho popudu na útek si pes môže ľahko ublížiť, taktiež si ho ľahko zvlečie a v panike utečie.
- Zabezpečenie domácnosti pre útekom - domácnosť by mala byť kvalitne uzavretá. Ak ide o psíka, ktorý je vo vnútri, psík by nemal mať možnosť v strachu voľne pobehovať po celom interiéri. V prípade psov na dvore, je nutné zabezpečiť oplotenie a vchody tak, aby psík nemohol utiecť. Je nutné, aby mal psík bezpečné miesto v podobe búdy alebo iného uzatvoreného priestoru. Odporúčal by som však vziať psíka, ktorý sa bojí do vstupnej časti interiéru a pripraviť mu tam vhodné miesto.
Ak máte akékoľvek otázky spojené so zvládaním strachu z petárd a ohňostroja alebo máte akékoľvek otázky, ktoré súvisia s výchovnými problémami, neváhajte sa pýtať. Využiť na to môžete aj kontaktný formulár, ktorý nájdete nižšie.