Granule? Čo ste o nich iste nevedeli.

Poďme si predstaviť bežný obrázok "zo života" starostlivého a milujúceho, ale nedostatočne informovaného majiteľa psa. Na nákup krmiva sa vydá v dobrej viere k odborníkom. V dnešnej dobe najčastejšie príde ku počítaču a cez e-shop  objedná ľahko. Veľa z majiteľov ešte stále preferuje osobný nákup – v obchode s potrebami pre zvieratá a v oddelení krmív v hypermarkete. Ak je veľmi starostlivý, tak predpokladá že radu a dobrý nákup zrealizuje priamo u svojho veterinára. Tam mu ponúknu konzervy alebo vrecia, na ktorých obale je nápis "kompletná a vyvážená potrava pre psov". Čo viac si priať. Doma naplní misku s pocitom, že presne toto by si pes vybral osobne, ak by mohol. Prečo byť nespokojný ak ide o krmivo s certifikáciou "zodpovedá štandardom AAFCO - Amerického úradu pre kontrolu krmív, prípadne iného národného úradu". Okrem toho dotyčný človek vybral značku, ktorá v reklame sľubuje len to najlepšie a za roky pôsobenia na trhu na nej vyrástli generácie psov. Žiadny problém, že? Ale prečo sa u psa objaví plynatosť, hnačky, zápach z papuľky, úporné svrbenie kože vedúcej k alergii, ktorá sa „lieči“ za pomoci kortikoidov počas dlhých rokov? Prečo päťročný pes trpí zápalmi kĺbov, ktoré ho obmedzujú v bežnom živote a prečo odchádza o rok neskôr zo života vôbec s diagnózou srdečného zlyhania v dôsledku liečbou neovplyvniteľného ochorenia srdečnej svaloviny (kardiomyopatie)? Prečo čoraz viac zvierat zomiera na akútne zlyhania obličiek a na nádorvé ochorenia? Prečo naši psíci a mačky nedožívajú vek 18 rokov, ako to bolo ešte pred 20-30 rokmi?

Do obdobia 4 rokov dozadu boli aj všetci naši psíci kŕmení granulami. Samozrejme, že sme si dali záležať. Snažili sme sa kupovať kvalitné, netestované na zvieratách s vysokým obsahom mäsa a bez chémie. Kvalitnejšie granule nás tak stáli od 50 EUR na 12 kg vrece pri obsahu mäsa 60%, ideálne s malým obsahom obilnín. Psíkov v našej rodine nebolo a nie je málo. Nakoľko sa im venujeme aj profesionálne, začali sme sa o problematiku zaujímať a pred 4 rokmi, keď hrozilo prvým našim psíkom vôbec, že budú mať v anestéze čistené zuby, začali sme sa intenzívne zaujímať o to akým spôsobom sú granule vyrábané, z čoho sú zložené a prešli na výhradné kŕmenie surovým mäsom. Naše zvieratá nedostávajú ani žiadne priemyselne vyrábané pamlsky.

Možno si poviete: "to nie je pravda, ja kupujem len kvalitné granule, mňa sa to netýka". Ako je to teda s cenou granúl a ich kvalitou? Dá sa teda predpokladať, že čím drahšie tým kvalitnejšie, no nie je to pravidlom! Výrobcovia granulových krmív tvrdia, že ich produkty sú vyvážené, chutné, zdravé a tou najlepšou voľbou pre vášho psa. Vyvážené a chutné možno sú, ale zdravé a najlepšou voľbou? Nemyslím si. Poďme si povedať prečo.

Čo obsahuje granulové krmivo?                                                                                                                                                                      

Proces výroby týchto krmív je zdĺhavý a horúci. Prečo horúci? To sa dozviete neskôr, poďme od začiatku. Najprv výrobcovia samozrejme zhromaždia všetky suroviny: rôzne druhy mäsa, vajcia, oleje, prípadne nejaké to malé množstvo ovocia a zeleniny - tie sú v poriadku, - no pridávajú sa aj koreniny, soľ, živočíšne zvyšky a odpad (staré mäso, nohy, kopytá, zobáky, perie, srsť a proste všetko, čo sa nedá inak použiť) a obilniny. Veľké množstvo obilnín ako ryža, pšenica, kukurica, jačmeň atď. sú pre psa doslova nebezpečné  alergény, vďaka ktorým sa v mnohých prípadoch prehnane škriabe, vyhryzuje alebo potriasa hlavou, vznikajú všemožné alergie a ekzémy, nadmerné vypadávanie srsti, lámanie pazúrov a mnoho iného ako sme písali už na začiatku.V prvom kroku je mäso pomleté na jemno a rozmixované, čím sa z neho stáva neforemná kašička, ktorej pôvodné ingrendiencie nemáme šancu identifikovať. Všetky ostatné prísady sú podrvené na prach a zmiešané so spomínanou mäsovou kašou. K tomuto sa pridá ešte voda a tekuté tuky a potom sa to niekoľkokrát s prestávkami varí dlhé hodiny pri veľmi vysokých teplotách. Tým sa zaistí kompletné znehodnotenie a zničenie všetkých živín, minerálov a vitamínov.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako je to možné, že psom tieto "sucháre" tak chutia a otvorené vydržia dokonca viac než rok a pol? Tu je odpoveď - ďalším krokom je lisovanie, kde táto zmes nadobudne rôzne tvary pre potešenie ľudského oka a nasleduje sušenie, počas ktorého je aplikovaná poleva zložená z umelých farbív a konzervantov, chemických (!) vitamínov a minerálov a rôznych látok pre dodanie látok stratených varom, určitej arómy a chuti, ktoré zaťažujú pečeň  a vylučovaciu sústavu. Je pravdou, že najkvalitnejšie granule, ktoré môžete dostať od už aj na Slovenskom trhu, nie sú zaťažené umelými farbivami, konzervantmi, chemickými vitamínmi a dochucované umelo. A ako čerešnička na torte sú granule na záver prudko schladené z cca 200-250°C na izbovú teplotu, aby mohli byť zabalené a rozoslané do sveta.

Ste si teda naozaj istí, že svojmu 4-nohému priateľovi dávate to najlepšie?

 Jednostranná umelo vyrobená strava je prirodzenému vzoru veľmi  vzdialená. Možno si poviete, že predsa dnešný pes „gaučový“ sa svojmu predkovi, vlkovi, ani nepodobá a tak nemusí byť kŕmený ako vlk. Áno, vzhľadovo a povahovo spolu často majú už pramálo spoločného, ​​ale výživové potreby a trávenie majú stále rovnaké. Akýkoľvek organizmus potrebuje stovky, skôr tisíce rokov, aby sa preorientoval na totálnu zmenu stravy, takže kým „vyrobíme“ psa granulového bude to ešte chvíľu trvať. Dúfame však, že ku tomu nepríde, prevládne medzi chovateľmi zdravý rozum a my opäť začneme psov kŕmiť prirodzenou stravou – surovým mäsom. Prečo kŕmiť mäsom nájdete tu: KLIK :-)

Ako je to so psím trávením?

Na rozdiel od bylinožravcov pes nemá v slinách žiadne tráviace enzýmy, čiže slúžia iba na obalenie potravy. Žalúdok psa je tiež v porovnaní s bylinožravcami pomerne veľký, 8x väčší ako žalúdok koňa v prepočte na hmotnosť , naopak jeho črevo je veľmi krátke, preto trávi potravu maximálne 24 hodín. Zatiaľ čo bylinožravce 4-5 dní. Okrem toho žalúdočné kyseliny psa kŕmeného mäsom obsahujú až 10x viac kyseliny soľnej v porovnaní so žalúdkom človeka (pes má pH 1-2, človek 4-5).

Vysoký podiel obilia v granuliach spôsobuje množstvo problémov. Pretože chýba podnet pre vytvorenie tráviacich enzýmov (mäso), vytvára sa len nedostatočné množstvo žalúdočných štiav, čo má za následok nedokonalé strávenie potravy. Je preťažovaný pankreas, ktorý musí viac pracovať, aby takú ťažkú potravu bolo možné aspoň z časti stráviť, no aj tak to psiemu organizmu trvá aj 3-4 dni. Dochádza k množeniu baktérií a parazitov, kvaseniu a nadúvaniu a to môže spôsobiť až smrteľnú torziu žalúdka!

Pri porovnávaní a vysvetľovaní správneho stravovania psov majiteľom hovoríme: „predstavte si, že by ste svoj život strávili pri jedení instantných, ktoré majú viac-menej rovnakú výživovú hodnotu. Sú rovnako ako granule pripravané dlhým varením, pridávané sú do nich umelé konzervanty, farbivá a dochucovadlá. Sú veľmi slané a obsahujú priveľa nežiaduceho tuku.“ Čo poviete? Vedeli by ste sa takto stravovať?

Musíme však skonštatovať, že v dnešnej uponáhľanej dobe je kŕmenie granulami veľmi pohodlné. Pre kŕmenie surovým mäsom sú potrebné znalosti, návyky a použitie kvalitného a rozmanitého mäsa, v správnom pomere svaloviny, kostí a vnútornosti. Ak niekto kŕmi prirodzenou stravou (surovým mäsom) nesprávne, môže spôsobiť svojmu psíkovi zdravotné problémy (anémia, avitaminóza, deficit bielkovín a vápnika...). V tomto prípade odporúčame majiteľom zvierat kŕmenie kvalitnými granulami, ktoré obsahujú minimálne 60% reálneho mäsa, sú bez kukurice a pšenice, neobsahujú umelé dochucovadlá, konzervanty a farbivá. Ideálne ak sú za studena lisované, teda proces výroby neprešiel varom, ale sušením na vzduchu a lisovaním. Obsahujú prirodzené vitamíny a iné stopové prvky. Samozrejmosťou je, že nie sú testované na zvieratách. Neodporúčame kupovať podľa značiek, ale podľa zloženia. Za studena lisované granule je možné dopĺňať surovým mäsom. Taketo kŕmenie je vhodné aj pre majiteľov psíkov, ktorí nemajú dostatok času a vedomostí s kŕmením prirodzeným spôsobom - surovým mäsom.

V prípade otázok môžete využiť aj nižšie uvedený kontaktný formulár. Už vopred sa na ne tešíme.