Obojok alebo postroj?

Najčastejším problémom, s ktorým sa v našej praxi výchovných a zdravotných terapií stretávame sú poruchy správania spôsobené s bolestivosťou v krčnej a hrudnej chrbtici. K týmto problémom sa neskôr pridružujú problémy celej pohybovej sústavy - kostí a aj mäkkých tkanív. Psíci trpia zdravotne, prvým prejavom problémov je práve zmena správania. Podráždenie, nervozita a zvýšená aktivita, až hyperaktivita psíka. 

Psíkom sa následne venujeme aj po výchovnej a aj zdravotnej stránke. Majitelia psíkov dostávajú jasne inštrukcie a odporúčania. Jednym z nich je vodenie psíka na postroji.  Už pri šteniatkach je potrebné zadovážiť správny postroj. Vodenie na obojku, poťahovanie, škrtenie a ťahanie nie je výchova alebo výcvik, ale postupné poškodzovanie zdravia psíka.  

Aké sú následky nesprávneho vodenia a výcviku vašich psíkov?

  • bolesti svalov, zníženiá pohyblivosť stuhnutie a atrofovanie svalov, poškodzovanie periférnych nervov, poškodenie krčnej a hrudnej chrbtice
  • zakašliavanie až nepretržitý kašeľ psíka (spôsobuje ho rotácia a posun stavcov a poškodenie priedušnice)
  • poruchy metabolizmu (poškodenie štitnej žľazy, ktorá vylučuje hormóny ovplyvňujúce spotrebu kyslíku, rýchlosť látkovej výmeny, rast a vývoj/ poškodenie lymfatického systému, ktorého úlohou je odvádzanie škodlivých a nepotrebných látok z tela)
  • ochorenie žalúdku a čriev (poškodenie nervov spojených s funkciou žalúdku, čriev, pečene, žlčoveho mechúra a slinivky)
  • zmena tepovej frekvencie (stlačenie žíl a tepien, čo spôsobuje hromadenie krvy)
  • problémy s príjmom potravy a pri pití (poškodenie hrtanu)
  • problémy so zrakom (tlak v oblasti krku zvyšuje vnútroočný tlak)
  • agresivita, zlá nálada, hyperaktivita - poruchy správania

Má váš psík bolesti?

Prečítajte si o prejavoch bolesti u psíkov KLIK

Ako teda ďalej?

Prvým krokom je okamžitá zmena vo venčení a spôsobe výchovy či výcviku vášho psíka. Zaobstarajte si vhodný postroj. Ak máte podozrenie, že váš psík má zdravotné a výchovné problémy, jednou z možností je aj využitie našich terapeutických služieb či návšteva toho správneho veterinára, ktorý zdravotné problémy neprehliadne. Aj počas  vašej návštevy u nás vám poradíme, ktorý je pre vášho psíka najvhodnejší. 

Vopred sa na vás tešíme osobne alebo zaslaním otázky prostredníctvom správy na FB alebo využitím kontaktného formuláru na našej web stránke pod týmto článkom.

 

Kontaktujte nás