Pozor na vodenie psa na ohlávke v letných horúčavách! Pozor na nevhodný náhubok...

Hlavnou funkciou dýchacej sústavy psa je výmena plynov medzi organizmom a vonkajším prostredím. Počas dýchania je vzduch z prostredia privádzaný do pľúc a vydychovaný vzduch je odvádzaný z pľúc pravidelným  vdychom a výdychom. Počas tohto procesu dochádza k dodávaniu kyslíka (O2) do organizmu a k vylučovaniu nepotrebného oxidu uhličitého (CO2).Dýchacia sústava psa má však aj ďalšie funkcie, ktoré nesúvisia s dýchaním. Podieľa sa na termoregulácii (udržiavanie stálej telesnej teploty), keďže na rozdiel od človeka psy nemajú potné žľazy na celom povrchu tela. Pes v sparnom lete pri otvorenej tlame "dychčí" a takto sa ochladzuje. Z toho dôvodu je veľmi nebezpečné ak vodíte svojho psíka na ohlávke a ten nemá možnosť sa prirodzene ochladzovať, lebo mu to tesná ohlávka neumožňuje! 
Viete ako sa cíti psík, ktorý sa nemôže o chladzovať? 

Ako človek, ktorý sa v sparnom lete na pražiacom slnku prechádza v pláštenke proti dažďu. Nepríjemná predstava, však? 

 

Rovnako aj nevhodne zvolený náhubok, ktorý je psíkovi tesný či malý, neumožňuje správne dýchanie a termoreguláciu. Vyberte preto vhodný náhubok, ktorý bude zohľadňovať anatómiu a aktivity psíka. 

 

 

Správny náhubok musí umožňovať dostatočný priestor na otvorenie tlamy a materiál náhubku umožňovať prirodezený prísun vdychovaného vzduchu. Odmerajte psíka podľa správne. Miery, ktoré budete potrebovať, nájdete na fotografii. Najlepšie ak sa so psíkom vyberiete na nákup spoločne a náhubok odskúšate. 

 

 

Odporúčame vám prečítať aj náš článok "Pes a mačka v horúčavách týchto dní". Nájdete ho tu KLIK

 

 

Kontaktujte nás